Wkłady kominowe

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi – sposób ogrzewania naszych domów.  Jeszcze 20-30 lat temu piece na węgiel i drewno były najczęściej spotykanym źródłem ciepła w budynkach jednorodzinnych. Ten „system grzewczy” uzupełniał ceglany zazwyczaj komin.

Przejdź do naszego sklepu by kupić najlepsze wkłady kominowe!

Dziś ciepło najczęściej uzyskujemy dzięki nowej generacji urządzeń – kotłom na paliwa stałe, olej i gaz, które zastępują stare piece. Nie ma problemu, by w istniejącym budynku wymienić jedno na drugie. Gorsza sprawa jest jednak z kominem, bo ten wymienić nie tak łatwo. I tu z pomocą przychodzą nam wkłady kominowe.

Po co instalować w kominie wkład i jaki wkład wybrać? Ano, wszystko zależy od urządzenia grzewczego, z którego spaliny chcemy odprowadzać. Podstawowa rola wkładu to zapewnienie szczelności przewodu i ochrona murowanego kanału komina przed wysoką temperaturą oraz korozją powodowaną przez kwaśne skropliny.

Jeśli więc instalujemy kocioł, którego spaliny mają niską temperaturę i mogą skraplać się w górnej części komina, a następnie – jako żrący kwas – spływać po jego ściankach, musimy zastosować wkład ze stali kwasoodpornej. W przypadku, gdy podłączamy piec na paliwo stałe albo kominek, pracujące w wysokich temperaturach, właściwy wybór to żaroodporny wkład ceramiczny lub wykonany ze stali nierdzewnej.

Dobór średnicy wkładu zależy od typu i mocy naszego urządzenia. Zawsze decyduje o tym specjalista. W wielu przypadkach – gdy stary, murowany komin ma przekrój prostokąta – pomocny może być wkład owalny, który pozwoli najlepiej wykorzystać światło przewodu kominowego.

Pozostaje pytanie – jaka jest cena wkładu kominowego? W porównaniu z opcją wymiany całego komina – na pewno bardzo atrakcyjna…

Przejdź do naszego sklepu by kupić najlepsze wkłady kominowe!