System kominowy

Inwestor – to brzmi dumnie. Niestety, budowanie to nie tylko radość tworzenia, ale i ciężar podejmowanych decyzji. Wcześniej czy później stajemy przed dylematem – jak ogrzać dom i jaki system odprowadzania spalin zastosować?

Uświęcone tradycją kominy murowane z cegły coraz częściej ustępują bardziej nowoczesnym rozwiązaniom. Kryteria, które o tym decydują, to oczywiście cena, bezpieczeństwo użytkowania oraz łatwość budowy i montażu. Rozejrzyjmy się po rynku, a szybko zorientujemy się, że najlepsze rozwiązanie to gotowy system kominowy.

Dlaczego system? Kupując taki produkt mamy pewność, iż będzie on zawierał komplet potrzebnych elementów – takich jak moduły podstawowe, trójnik podłączeniowy, wyczystkę oraz nasadę kominową – i że będą one do siebie idealnie pasować. Jeśli wiemy już, jakie urządzenia grzewcze zastosujemy, producent systemu dobierze odpowiednie rozwiązanie i zaoszczędzi nam bólu głowy i nietrafionych decyzji.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kominów systemowych: ceramiczne i stalowe. Te pierwsze składają się z pustaków, wykonanych z betonu lub ceramiki, wewnątrz których biegnie ceramiczny przewód kominowy. Zestawia się je do odpowiedniej wysokości – tak jak klocki. Taki system wymaga jednak  przygotowania fundamentu (jak pod komin z cegły) i jest zestawiany przy użyciu specjalnej zaprawy murarskiej i prętów zbrojeniowych. Tak, to trochę skomplikowane – montaż wymaga wykwalifikowanego wykonawcy. Zaletą systemów ceramicznych jest możliwość łączenia komina spalinowego z wentylacyjnym, w bardzo różnych konfiguracjach.

By zakupić elementy systemów kominowych, przejdź na stronę naszego sklepu.

Najmniej wymagające w montażu są systemy kominowe ze stali nierdzewnej. W tym przypadku cała operacja sprowadza się do zmontowania odpowiedniej długości przewodu z  odcinków rur, łączonych na wpust. Znów coś w rodzaju klocków. Taki system kominowy nie wymaga konstrukcji nośnej – można zamontować go za pomocą obejm wprost na ścianie i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. To wielka zaleta także w przypadku remontów starych budynków.

Stalowe systemy kominowe świetnie nadają się dla urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania, np. kotłów kondensacyjnych. W takim przypadku najlepiej wybrać system spalinowo-powietrzny, na który składają się dwie rury o różnych średnicach, umieszczone jedna w drugiej. Ta wewnętrzna odprowadza spaliny, a zewnętrzną dopływa do kotła niezbędne w procesie spalania powietrze.

Dzięki prostocie konstrukcji i montażu systemów stalowych ich cena – w porównaniu z innymi rozwiązaniami – jest bardzo atrakcyjna. Może więc warto postawić na stal?