Komin stalowy

Budowa – niekończące się dylematy, analiza za i przeciw, rachunek kosztów… Ilość danych niemożliwa do przeanalizowania, ale decyzję w końcu trzeba podjąć. No właśnie, komin – jaki wybrać?

Kolega u siebie ma system ceramiczny – nie narzeka, ale musiał sporo zainwestować i patrzeć na ręce ekipie, która go stawiała. Liczy się bowiem precyzja połączenia elementów – jeśli coś nie zostanie wykonane zgodnie ze sztuką, można zapomnieć o szczelności i stabilności.

Teść, tradycjonalista, radzi oczywiście wymurować z cegły. Solidne musi być, pewne, sprawdzone. Ale – murowany komin to najdroższa opcja, w dodatku nie gwarantująca dobrego ciągu i szczelności. I tu po raz pierwszy wkracza na scenę stal – aby komin z cegły dobrze odprowadzał spaliny i gwarantował bezpieczeństwo, trzeba wyposażyć go w stalowy wkład. Takie wkłady to już na rynku budowlanym standard sprawdzony od lat.

Idąc krok dalej, możemy zdecydować się na kompletny, izolowany system kominowy ze stali. Co daje takie rozwiązanie? Ano, wszystko to, co wkłady kominowe – a więc przede wszystkim szczelność dzięki kielichowym połączeniom odcinków, gładką i odporną na agresywny kondensat powierzchnię wewnętrzną oraz wysoką przewodność cieplną, gwarantującą odpowiedni ciąg.

Dodatkowo, w przypadku kompletnego systemu stalowego nie potrzebujemy konstrukcji nośnej – komin można przymocować do istniejącej ściany, i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Prawda, jakie wygodne? W porównaniu z kominem ceramicznym montaż modułów stalowych jest zdecydowanie prostszy (nie wymaga specjalistycznych zapraw czy prętów zbrojeniowych), poradzi więc sobie z nim nawet ekipa bez specjalnych kwalifikacji. O ile mniej nerwów i obaw – czy oni rzeczywiście wszystko szczelnie połączyli?

Nie znalazłeś jeszcze tego, czego szukałeś? Kliknij, by przejść do naszego sklepu z kominami stalowymi!

Jeśli buduje się prościej, szybciej i z mniejszym nakładem materiałów, to jasne jest, że koszt komina stalowego jest niższy niż jakakolwiek inna opcja. Dla wielu inwestorów ten czynnik może ostatecznie przechylić szalę na korzyść systemu ze stali.

Warto sprawę przemyśleć – oczywiście już na etapie projektu.