Komin kwasoodporny

Z terminem „komin kwasoodporny” z pewnością zetknął się każdy, kto buduje lub zamierza budować. Takich kominów wymaga spora część kotłów dostępnych na rynku, i takie rozwiązania oferuje zdecydowana większość producentów systemów kominowych. Co więc kryje się za tym hasłem i po co nam komin kwasoodporny?

Nasze kominy są zawsze kwasoodporne! Kliknij by przejść do sklepu!

Zacznijmy od tego, skąd w kominie bierze się kwas. Jeśli nasze urządzenie grzewcze zasilane jest gazem lub olejem, jednym z produktów spalania są tlenki siarki. Jednocześnie spaliny z takich kotłów mają niską temperaturę, co sprawia, że jeszcze zanim opuszczą przewód kominowy, zawarta w nich para skrapla się do postaci ciekłej. W wodzie rozpuszczają się zawarte w spalinach tlenki siarki, tworząc kwas siarkowy.

Kwaśny kondensat  najbardziej zagraża tradycyjnym kominom murowanym. W pierwszej kolejności powoduje trwałe zawilgocenie, objawiające się plamami i brzydko pachnącymi wykwitami na zewnętrznych ścianach komina, a także odpadaniem tynku. Jeśli zignorujemy problem i oddziaływanie będzie długotrwałe, może dojść do spękania i kruszenia się ścian komina.

By ta ponura wizja nie stała się faktem, do starego komina powinniśmy zainstalować stalowy wkład kwasoodporny, a w przypadku budowy nowego – odpowiedni produkt o podobnych właściwościach. Kominy kwasoodporne, przeznaczone dla kotłów niskotemperaturowych, znajdziemy zarówno wśród systemów ceramicznych, jak też i stalowych.

Najlepszą gwarancję, że skroplony kondensat zostanie sprawnie odprowadzony w dół  przewodu kominowego, daje właśnie stalowy komin kwasoodporny. Ze względy na strukturę materiału nie ma tu bowiem mowy o nasiąkaniu ścianek wilgocią, co możliwe jest w przypadku porowatej ze swej natury ceramiki.

W kominie stalowym wszystko, co skropli się na ściankach, po prostu spłynie w dół. I po problemie.